GEO - Опознаваш и разбираш света

Бийтълсмания в Куба

Музей на Бийтълсите в Куба

Всъщност в Куба винаги са били възторжени от Бийтълсите, но на това не можело да се дава открито израз. По волята на режима групата не бивало да става по-популярна от Исус, тъй като музиката й се считала за западно културно достижение и съответно за декадентска и застрашаваща революцията. Затова в 1964 г. тя за дълги години била свалена от музикалната програма на радиото.
Днес текстовете на песните се използват в уроците по английски. През м. март в Хавана беше открит Бийтълс клубът „Submarino Amarillo“ (Жълтата подводница), който се управлява от Министерството на културата. А на една пейка в парк в столицата от декември 2000 г. седи скулптура на Джон Ленън, открита лично от Фидел Кастро.
Самият той, казал El Comandante, бил също мечтател – такъв, чиито мечти се превърнали в действителност. Фен сред висшия ешелон на властта? Той не е единственият: Хорхе Сергера (Jorge Serguera), който през 60-те години като директор на радиото бил отговорен за забраната на музиката на групата на острова, години по-късно признава в интервю, че в личен план обичал да слуша песните на Бийтълсите.

Автор GEO

  • Сподели с:
  • del.icio.us
  • Yahoo MyWeb
  • Google

Най-нови галерии

loading ...
Страна отвъд понятието ни за понятно Разходка по покрива на света – трекингът Анапурна Мароко Живот по течението Южен Судан Непозната южна земя Вълнуваща картина на живота Фестивалът Страстната седмица на народността кора Снимка на УНИЦЕФ за 2011 година Черно-бели почти човеци Карнавалът в Кадис Шри Ланка От бракониери към природозащитници Сред бели мечки
GEO International